Днес е празникът на Клисурски манастир „Света Петка“. Кметът на Банкя Рангел Марков, общинският съветник Анна Стойкова, много миряни от Банкя и околностите се включиха в Божествената Света Литургия, отслужена от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил в съслужение с първия викарий Браницки епископ Пахомий, протосингела на Софийската света митрополия архимандрит Йоан, архимандрит Йоаким, игумен на Дивотински манастир и духовен надзорник на Софийска епархия, архимандрит Никодим, ефимерия на манастира отец Георги, монаси и столични духовници.
В своята проповед патриарх Даниил говори за скромното величие на честваната светица, почитана от народите на Балканите, която се е превърнала в храм на Бога, а и всеки от нас е призван за това. Нейни храмове има почти във всяка епархия на страната ни. Живяла в 10 -11 век, тя все още се помни. Многобройни са нейните чудеса. Нямаше да знаем нищо за нея, ако сам Бог не я е прославил. За хората тогава е била неизвестна, но за Бога не е била неизвестна. Тя е била съсъд Божий. Нашата душа е призвана да бъде храм на Бога. Нашите души и тела не са наши – подчерта Негово Светейшество.
Ако нещо не се случва по нашата воля, ние се сърдим, караме се, а тя не се е считала за център на света. Тя е постигнала много повече от своите съвременници – и царе, и книжовници – да не допусне и да изкорени всяка скверна мисъл, завист, признаци на гордост да бъдат изкоренени.
Такава е била нейната посветеност и самоотверженост. След нейната смърт сам Господ я е прославил. Да се стремим към нещо, което ще ни ползва и в този живот и след смъртта. Търсете първо царството небесно и всичко останало ще ви се придаде – бяха посланията, които отправи Българският патриарх.
Патриарх Даниил говори и за разединението между хората в България, което все още не може да излъчи стабилно правителство, нямаме единение в народа, липсва на покаяние. Патриархът призова именно към покаяние.
„Благодаря на Бога, че ви имаме!“ обърна се към патриарх Даниил игуменката на манастира майка Филотея, по времето на която, заедно с помощта на архитект Цветанка Разсолкова бе изграден нов храм и нова ограда с кула.
Да се превърне този храм в перла на Софийското Светогорие важна ролята има схиигумения Мария, която през 1954 година идва с няколко монахини. През същата година рухва старата църква. Игуменката построява нова църква и възстановява манастирските сгради. През 1980 игумен на манастира става сегашният Ловчански митрополит Негово Високопресвещенство Гавриил. Той ремонтира две стари сгради и построява нова игуменарница и нова сграда с параклис, голяма трапезария и стаи за живеене.
Много светли личности са дали своя принос, за да сияе тази Света обител, да може на такъв хубав празник, след Празничната служба мнозина да си тръгнат не само с осветена вода, но и с духовна подкрепа в нелекия им, но спасителен живот на християни.