В рамките на проекта „Готови за утрешния ден“ беше проведена „Младежка академия“ – поредица от обучения и работилници по творческо писанe, театър и кино, Арт работилница. В днешното издание на нашата поредица ви представяме Клуб Кунг Фу. Проектът е финансиран от Националната програма за младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта (2023 – 2025) съгласно Договор № 25-00-27/17.09.2024 г., сключен между Сдружение „Благ ден“ и Министерството на младежта и спорта. Партньор е Столична община – район „Банкя“.
Ръководител на клуба по Кунг Фу е Симона Иванова. Младата треньорка притежава Свидетелство за завършването на III степен във владеенето на Шаолин Кунг Фу и То’а. Умее да работи с млади хора, с които провежда тренировки в „Аруна“ йога студио, София и Читалище „Отец Паисий“, гр. Банкя.
В проекта „Готови за утрешния ден“ включихме именно тренировки по Кунг Фу, защото това изкуство развива съвкупност от много качества, сред които се открояват: добър синхрон и тайминг, правилна дистанция, навременна бързина, съчетана с ловкост, правилно насочена сила, висока концентрация и издръжливост, каляване на духа. Не на последно място с Кунг Фу се постига отлична вътрешна интуиция у практикуващия за най-директна и ефективна самозащита. Практиките учат на спокойствие, съсредоточаване и овладяване на ума. Пътят на Кунг Фу е път на съзнаване на света и самосъзнаване на нас самите.
Ето какво споделя Симона:
„Тренировката по Кунг Фу винаги започва с дихателна практика, следвана от загрявка за цялото тяло. Дихателната практика помага да оставим всички грижи от ежедневието, да настроим фокуса си за предстоящата тренировка, да синхронизираме дъх, движение и мисъл, както и да задвижим енергията в тялото ни по най-добрия начин. Загрявката включва упражнения за ставите и мускулите, за разтягане и мобилност, подготовка на тялото за практикуването на вече специфичните форми, удари и техники.
На последната тренировка наблегнахме много на една от формите от Петте животни на Шаолин, която ще бъде включена в демонстрацията пред общността и гостите на град Банкя на Младежкия фестивал по проекта на 15 декември. Когато отстрани се наблюдава практикуването на такава форма, движенията са плавни и красиви. За да се постигне тази лекота, е необходима много добра физическа подготовка и дисциплина за продължително упражняване. Макар да изглежда по-скоро като танц, във формата са скрити бойни техники от шаолинския стил.“
Още за Националния литературен конкурс „Иван Вазов“
Както вече ви информирахме от Банкя стартира Национален литературен конкурс за поезия и проза на името на Патриарха на...